[ ↓ k navigaci ↓ ]

130 let keramické školy v Bechyni

Roku 1884 se narodili hned dva českoslovenští prezidenti, Edvard Beneš a Antonín Zápotocký, zemřel Bedřich Smetana a v Bechyni byla otevřena odborná keramická škola. Za 130 let její dosavadní existence ji úspěšně absolvovaly téměř čtyři tisícovky studentů. Škola dnes úzce spolupracuje se společností Laufen CZ, která vyrábí v místním závodě keramiku Jika, a v současnosti nabízí jak obory umělecké, tak obor učňovský. Její historii i současnost připomene unikátní výstavní projekt Fenomén B! a další doprovodné akce.

V sobotu 3. května byla v Alšově jihočeské galerii – Mezinárodním muzeu keramiky v zámeckém pivovaru v Bechyni zahájena unikátní výstava „Fenomén B!“, která se věnuje především absolventům školy po roce 1945. Vystavena je nejen užitková keramika a porcelán, ale také volné keramické plastiky, obrazy, ukázky designu a další díla. Připomenuty budou i tak významné osobnosti české keramické tvorby, jako je Pravoslav Rada, Bohumil Dobiáš starší a Bohumil Dobiáš mladší. Výstava „Fenomén B!“ byla v Alšově jihočeské galerii Bechyně zahájena 3. května a potrvá až do 28. září.

Rozsahem nepoměrně menší, ale rovněž zajímavá výstava proběhne také v Městském muzeu v Bechyni. Nese název „SUPŠ Bechyně aktuálně“ a vznikla ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze. Tato výstava se zaměřuje na aktuální dění ve škole a představí práce studentů z posledních let. „SUPŠ Bechyně aktuálně“ byla zahájena 2. května a potrvá do 27. července. 

Oslavy 130. výročí školy budou pokračovat i v průběhu roku. „V jejich rámci se v červenci závod poprvé v historii otevře široké veřejnosti a návštěvníci budou moci vidět celý proces výroby keramiky,“ přibližuje jednu z aktivit manažerka značky Jika Ingrid Hejkalová.

O historii SUPŠ Bechyně

Bechyně nebyla pro založení keramické školy vybrána náhodně, keramika se tu vyráběla již od 16. století. Vyhlášené byly nejen zdejší hrnce, ale také střešní tašky zvané bechyňské háky. Hlavní rozvoj přišel v 19. století. V roce 1875 zde knížecí rod Paarů začal ve své továrně vyrábět kachlová kamna a hliněné nádobí, o devět let později vznikla keramická škola. Podle jejího vzoru začaly růst další školy nejen u nás, ale i v zahraničí.

Keramická škola v Bechyni byla zřízena v únoru 1884, výuka byla zahájena v březnu téhož roku, "...aby žactvo v ní nabylo teoretické vědomosti směru technologického, uměleckého i obchodního, zároveň i znalostí praktického rázu uměleckého a zručností pracovních," jak se uvádí v dobových listinách. Studium bylo tříleté, do roku 1910 zde mohli studovat pouze muži. Po druhé světové válce byly studijní obory reorganizovány, v roce 1951 bylo studium změněno na čtyřleté zakončené maturitou. V průběhu let docházelo k různým změnám ve vyučovaných oborech, po roce 2000 zanikly technické obory technologie keramiky a aplikovaná chemie a škola se soustředila na obory související s uměleckou a propagační tvorbou. S tím souvisela i změna názvu: od roku 2009 nese škola název Střední uměleckoprůmyslová škola Bechyně. V roce 2013 byl ve spolupráci se společností s firmou Laufen CZ otevřen tříletý učňovský obor Výrobce a dekoratér keramiky a jeho absolventi získávají perspektivu zaměstnání přímo v závodě firmy.

Pozvánka 130 let keramické školy v Bechyni
 


[ ↑ k obsahu ↑ ]
[ ↑ k obsahu ↑ ]