[ ↓ k navigaci ↓ ]

Rohová vana pro malé koupelny

 

I v malé koupelně chceme mít vanu, umyvadlo, klozet – pokud nemáme samostatné WC. A taky potřebujeme pračku, pokud by to jen trochu vyšlo, hodí se i nějaké skříňky. Může být dobrým řešením rohová vana? Otázku jsme položili designérovi a architektovi Michalovi Janků.

Ano i ne.
Velmi často se setkáváme s tím, že se klienti hned při první představě o své budoucí koupelně, ať už nové nebo rekonstruované, zmiňují o rohové vaně. Jednak pro ně představuje výrazně nový prvek, vymykající se z běžného standardu, ale také možnost, jak řešit věčný nedostatek prostoru.

V mnoha případech je však bohužel vana, kterou si zákazník vybral, zcela nevhodná a prostor koupelny spíše „zazdí“, než aby poskytovala větší možnosti. Rohových van je velké množství a právě u malých koupelen je nutné pečlivě zvážit nejvhodnější typ. Vždy je však dobré nejprve zvážit, zda klasická obdélníková vana problém nevyřeší lépe. Oblouk půdorysu běžné rohové vany je sice elegantní, ale jen obtížně nebo vůbec na něj nejde navázat např. sprchovým koutem nebo vestavěným nábytkem a zejména v malých prostorách zůstávají vedle vany ostré, prakticky nečistitelné kouty. Lepší pro zabudování jsou verze alespoň částečně hraněné.

Chceme-li vanu obezdít, což je pro údržbu i pro celkový vzhled rozhodně lepší řešení, musíme také pamatovat také na to, že další prostor nám ubere rozšířený korpus pro vložení vany. Týká se to především plastových van. Může jít sice jen například o 5 cm, ale někde bojujeme doslova o milimetry. A pozor na ponechání technických otvorů pro případnou údržbu armatur a odpadu! Samočisticí sifony není prakticky nutné nikdy rozebírat, ale komplikovanější to může být například u baterií vestavěných do okraje vany. V několika případech jsme museli instalační dvířka vybudovat v sousední místnosti, konkrétně v chodbě a v šatně. Rohovou vanu tedy ano, ale musíme pečlivě zvážit všechna pro a proti.

Příklad běžného panelákového jádra.

Po vybourání původního skeletu koupelny a případného posunutí příčky např. do předsíně, můžeme pro koupelnu získat prostor cca 190x170 cm.

  • Symetrická rohová vana 140x140 cm je sice velkorysá, ale kromě malého umyvadla s problematickým napojením vody a odpadu, zůstává vedle špatně udržovatelných koutů jen místo pro zúženou pračku.
  • Lepší řešení prostoru s asymetrickou vanou, byť i zde zůstávají těžko přístupné kouty.
  • Jiné řešení se zabudovanou šestiúhelníkovou vanou v rohu místnosti, úzkou pračkou a skříňkami. Vana se zdá malá, ale větší šířka poskytuje dostatečné pohodlí.
  • Klasické uspořádání s obdélníkovou vanou, polozápustným umyvadlem a koupelnovým nábytkem. Nový, moderní vzhled dodají vedle zařizovacích předmětů armatury, pečlivě sladěné obklady, design nábytku a osvětlení.
  • Zúžený spodní profil vany uvolní místo I pro velkou pračku.
  • Maximální výbava koupelny i se sprchovým koutem, avšak velmi stísněným prostorem pro uživatele.

Hledání výhodnějšího uspořádání nové koupelny a jejího vybavení.
Obdélníková, ani klasické rohové vany příliš nevyhovují. Zůstává nevyužitý prostor, stísněné, neudržovatelné kouty, neatraktivní vzhled. Vybraná varianta se zabudovanou šestiúhelníkovou vanou a různými úrovněmi podlahy. Rohová vana je v tomto diagonálním uspořádání zcela na místě. Její oblouk sleduje komunikační linku.


[ ↑ k obsahu ↑ ]
[ ↑ k obsahu ↑ ]