[ ↓ k navigaci ↓ ]

DUAL FLUSH – úspora vody

Pitná voda se mnohde na světě již platí zlatem, podle oficiálních údajů z roku 2006 pro 1, 1 mld. lidí na světě je vůbec problém se k ní dostat. Její cena nezadržitelně roste také u nás, v srdci Evropy, i když zdánlivě zatím v zanedbatelných řádech: od ledna 2010 platí Pražané vodné a stočné 56,51 Kč za metr krychlový, což pro čtyřčlennou domácnost představuje průměrný nárůst 25,50 korun měsíčně a 306 ročně oproti roku 2007. A příští rok zaplatíme zase o něco více, určitě aspoň o inflaci. Ovšem tenhle minimální vzrůst nákladů se týká jenom toho, kdo umí s vodou hospodařit.

Je nutné zdůraznit, že v našich domácnostech vlastně na všechno používáme drahou a vzácnou vodu pitnou. Teče vodovodními bateriemi do umyvadel, dřezů v kuchyních, do myček, praček, sprch a van, protéká klozety a urinály. A na všech těchto místech lze prohospodařit tisíce! Nejprůkaznějším příkladem je bezesporu splachování. Pokud u vás doma ještě pořád slouží klozet z dávných dob, vězte, že splachujete dvanácti, možná výjimečně 9 litry vody při každém použití.

Podle průzkumu distribuční firmy Veolia se v průměru používá 8 l vody na jedno spláchnutí, což u čtyřčlenné rodiny představuje asi 55,48 m3 za rok, tedy 3135 Kč ročně (v cenách hlavního města Prahy). A víte, jaké jsou současné normy a trendy? „Všechny klozety z naší produkce fungují na dvojí splachování, na 3 a 6 litrů oplachové vody. Je to dáno významným posunem ve vývoji vypouštěcích ventilů. Z obyčejných „otevíračů“ splachování se proměnily v poměrně složitá zařízení, která ovlivňují množství užité vody. Je možné si vybrat mezi dvěma typy ventilů, Start stop a Dual flush,“ vysvětluje vedoucí školicího centra Laufen CZ Petr Čech. Tato společnost je skutečným průkopníkem v otázce snižování spotřeby vody. Pomáhá domácnostem i institucím šetřit peníze, a zejména tak prosazuje vstřícný postoj k přírodě a životnímu prostředí. Při použití klozetů s úsporným splachováním je spotřeba u stejné čtyřčlenné rodiny, jako v případě průzkumu firmy Veolia, tedy při 19 spláchnutích za den, ani ne poloviční, 26,28 m3 ročně, což v cenách roku 2010 představuje 1485 Kč pro pražské uživatele a tedy úsporu 1650 Kč za jediný klozet a jediný rok.

Rozdíl mezi oběma typy ventilů, které se používají v klozetech Jika, je zásadní: Start stop – jak ostatně název napovídá – řídí uživatel sám. Jednou stiskne, voda splachuje; stiskne podruhé, voda se zastaví. Jednoduché. Využití systému Dual flush je ale ještě jednodušší. Na splachovací nádržce je tlačítko ventilu dvojité, stlačením menší části vypouštíme 3 litry vody, stlačením větší části 6 litrů. „U všech kombiklozetů značky JIKA používáme již pouze ventily duální, u závěsných klozetů lze pro podmítkové moduly splachovacích nádrží volit mezi systémy Start stop a Dual flush,“ dodává Petr Čech.


[ ↑ k obsahu ↑ ]
[ ↑ k obsahu ↑ ]