[ ↓ k navigaci ↓ ]

Julie Langová

panelak R 1 panelak R 2 panelak R 3 panelak R 4 panelak R 5 panelak R 6 panelak R 7 panelak R 8
Langova pl B Langova pl X Langova 1 Langova 2 Langova 3 Langova 4 Langova pl A

Co chci změnit a proč

Tak tohle je naše koupelna. Vlastně, původně byla mých rodičů. Před lety, když jsme se sem nastěhovali, volili nejjednodušší a nejlevnější přestavbu klasického panelákového jádra. Spíše šlo jen o kosmetické vylepšení než rekonstrukci, protože jsme doufali, že brzo najdeme něco lepšího. Vše zůstalo na svém místě, jen stěny, strop včetně podlahy nastříkal táta v té době oblíbeným Variopaintem se strukturou černošedého kamene. Na část stěny a stropu a na dveře nalepili kvůli prostorové iluzi pás zrcadlové fólie. Dříve tam bývala ještě pračka a jak jinak, než s vyústěním do vany. Když jsme se chtěli vykoupat, museli jsme přelézat kabely a hadice visící z protější stěny. No, hrůza. Kdo tohle vymýšlel!?? A záchod? Aby naši zakryli tu dřevěno/umakartovou hrůzu, natřeli ji celou černým latexem. Když člověk přišel na toaletu, neviděl nic, jen tmavý nekonečný prostor, ve kterém svítil ten bílý kombiňák. A takto to zůstalo několik dlouhých let. Nás teď čeká to jádro vybourat a vybudovat konečně něco přijatelnějšího, ale máme obavy, že tu nic moc velkolepého, na tak malém prostoru, nevymyslíme. Škoda, že to nejde alespoň trochu přifouknout. Rozhodně chceme dát místo vany sprchu a umyvadlo (možná hranaté) se skříňkou. Bohužel pračka tady asi bude muset být zase. Klozet bude určitě závěsný. Ještě zvažujeme, jestli nespojíme koupelnu s WC do jedné místnosti. A pak, co s obklady? Proti dlaždičkám nic nemáme, ale přeci jen hledáme ještě nějaké jiné řešení, například sklo nebo štukové nátěry ..., zatím nevíme. Moc bychom byli rádi, kdybyste nám s tím pomohl.

Co mě nejvíc štve

Je to vše už takové unavené a moc to nefunguje, ale jsme přesvědčeni, že si dokážeme i v tom paneláku vybudovat svěží a optimistické místo k relaxaci.

Vybráno k proměně

Opět jedno panelákové jádro. Vaše zděděná verze kreativního maskování umakartového jádra je velmi zajímavá, efektní a určitě byla velmi levná. Variopaint se jednu dobu stříkal na kdeco, kromě stěn i na nábytek a na dekorační předměty. Byla to snadná a rychlá proměna a jak je vidět docela trvanlivá i v exponovaném prostředí. Možná by stálo za to, udělat přehlídku nejoriginálnějších adaptací prefabrikovaných koupelnových jader. Lidské snažení zakrýt nedostatky našeho socialistického stavebnictví bylo určitě velmi rozmanité a mohlo by být inspirativní i pro mnohého dnešního designéra. Rádi byste svou koupelnu trochu nafoukli a ono to opravdu jde. Máte pravděpodobně klasické bytové jádro typu VVÚ-ETA, vložené do vnitřní dispozice bytu. Mezi prefabrikovanou buňkou a okolními zdmi bývá někde i 20 cm volného prostoru. A ty právě vybouráním jádra získáte. Už prostým součtem vašich kót je patrné, že Vaše budoucí koupelna bude o pár centimetrů větší. Je však nutné připomenout, že na druhou stranu nějaké místo ztratíte budováním nových příček, které budou určitě o něco tlustší než stávající umakartové panely. Někde bude nutné k obvodovým stěnám přizdít nízké nebo i vysoké zídky, kudy povedete instalační rozvody, protože do obvodových panelů ani do tenkých vnitřních příček paneláků nelze často nic zasekat. Záleží na typu domu a na technologii přestavby bytového jádra. V prostorové vizualizaci jsem pro Vás připravil pro představu verzi se sloučenou koupelnou a toaletou (varianta B). Možností, jak řešit tento typ panelákového jádra je pochopitelně mnohem více. Zde se můžete ještě rozšířit o několik centimetrů do předsíně, lze však obětovat i kousek vedlejšího pokoje nebo kuchyně. Určitě se s tímto typem renovace v jiné podobě v naší soutěži ještě setkáme. Sledujte naše stránky.

MICHAL JANKŮ, designér

[ ↑ k obsahu ↑ ]
[ ↑ k obsahu ↑ ]