[ ↓ k navigaci ↓ ]

Ladislava Slusarčuková

IMG_1592 IMG_1593 IMG_1595
Slusarčuková 1 Slusarčuková 2 Slusarčuková 3 Slusarčuková 4 Slusarčuková

Co chci změnit a proč

Mám ráda svůj byt a koupelna k němu neodmyslitelně patří. Nepatřím k ženám, které tráví v koupelně několik hodin před odchodem kamkoliv, ale myslím si, že koupelna je místo jak pro očistu těla ale i duše. Už před lety jsem uvažovala o změně, ale nevím jak se do realizace pustit. Náš byt jsme kupovali asi před osmi lety, ale zástavba je mnohem starší, patří zhuba do výstavby před 40 lety. Dům je panelový a jak bylo zvykem, na koupelnová jádra byl používán umakart. Kuchyň jsme oddělili od koupelnového jádra zdí o síle 12cm - Ytong, na které jsou zavěšeny kuchyňské skříňky. Koupelnu jsme chtěli řešit později, ale zatím to později nepřišlo. Do koupelny se sice vejde vše, co je potřeba, ale žádné radosti v koupelně nemám. Protože do koupelny nevede žádné okno, uvažovala jsem o částečně prosklené stěně, aby se celý vnitřek odlehčil a prosvětlil. Dále mě vadí rozdělení toalety a samotné koupelny. Jistě, je to účelné ale vzhledem k velikosti prostoru by bylo zajímavější spojit obě místnosti dohromady a udělat větší prostor.

Co mě nejvíc štve

Velikost, ale s tím toho moc nenadělám. Tady je bohužel daná - 150 x 250 - vzhledem k dalšímu rozdělení bytu. Z přiloženého plánku je patrno, že rozměry beru i s toaletou dohromady. Skutečně si s koupelnou nevím rady. Žiju se svym synem sama, tedy spojení obou místností by nebyl takový problém. Bohužel mi vadí i podlaha, která je pouze beton, který je překryt PVC. Ráda přijmu pomocnou ruku.

Vybráno k proměně

Je vidět, že je ještě mnoho panelákových koupelen, které čekají na svou rekonstrukci. Snad jedinou dobrou zprávou při bourání jader je, že budoucí koupelna získá často pár centimetrů navíc. Prefabrikované koupelny jsou v mnohých případech totiž vloženy mezi stěny tak, že kolem nich zůstává někdy až 20 cm nevyužitého prostoru. Při přestavbě koupelny lze někdy prostor zvětšit i na úkor okolních místností. Může to být i Váš případ, záleží na typu panelového domu. Pokud obývají byt dvě osoby, pak by skutečně neměl být velký provozní problém sloučit koupelnu a toaletu do jednoho prostoru. Získáte tak poměrně příjemný interiér. Uvažujete o částečném prosklení stěny, pravděpodobně směrem do předsíně. Podobné realizace už existují. Podívejte se např. do katalogu JIKA, kde je na straně 25 koupelna Olymp řešena v podobném panelákovém prostoru se stěnou prosvětlenou neprůhlednými luxferovými tvárnicemi. Pro tento typ panelákové koupelny lze najít pochopitelně více řešení. Sledujte nadále naši soutěž a internetové stránky JIKA.

MICHAL JANKŮ, designér

Komentáře

  • 18:57 16.06.2011 +

    Hmmm...

    ...skvely napad s umistenim WC ke hrane vany :-)


[ ↑ k obsahu ↑ ]
[ ↑ k obsahu ↑ ]