Není vana jako vana aneb 5 pravidel jak si vybrat tu správnou

Není vana jako vana aneb 5 pravidel jak si vybrat tu správnou

Jak ale vybrat tu, která bude sedět vašim potřebám, finančnímu rozpočtu a hlavně dispozicím vaší koupelny? Máme pro vás pět tipů, kterých byste se měli při nákupu držet.

Smalt, akrylát nebo litina

Na trhu jsou k dostání vany z nejrůznějších materiálů, největší poptávka je ale jednoznačně po vanách ze smaltované oceli a akrylátu. Každý materiál má své specifikum: životnost, odolnost vůči poškození, tvarová stálost, náročnost údržby a izolační vlastnosti. To vše se samozřejmě odráží v ceně. „Výhodou smaltovaných van je jejich nižší pořizovací cena a poměrně vysoká odolnost proti poškrábání. Vzhledem k technologii zpracování je v této kategorii ale omezený výběr tvarů a rozměrů. Naopak u akrylátových van je možné vybírat z nepřeberného množství. Akrylátová vana je příjemnější a teplejší na dotek, materiál je o něco měkčí, takže vana je více náchylná na poškození,“ uvádí Miloslav Felkl, produktový manažer značky Jika a dodává: „Za pozornost stojí i vany litinové, jejichž obliba rok od roku stoupá. Evergreenem mezi nimi je samostatně a volně stojící retro vana na nožičkách. Kromě velmi atraktivního designu mají litinové vany jednu nespornou výhodu - po napuštění koupele udrží vodu dlouho teplou.“  

 

Smaltované vany

+ dostupná cena

+ odolnost vůči poškrábání

- nízká izolační vlasnost

- špatné tlumení zvuku

- omezený výběr tvarů a rozměrů

 

Akrylátové vany

+ široký výběr tvarů a rozměrů

+ dlouhá životnost

+ vysoká izolační vlastnost

+ teplejší na dotek

- náchylnější na poškrábání

 

Litinové vany

+ atraktivní design, možnost postavit volně do prostoru

+ dlouhá životnost

+ vysoká izolační vlastnost

- vysoká hmotnost, zvláště při stěhování

 

Vany z kompozitních materiálů

+ široký výběr tvarů a rozměrů

+ dlouhá životnost

+ vysoká izolační vlastnost

+ teplejší na dotek

- vysoká hmotnost

 

 Klasika nebo asymetrie?

Při výběru vany je jedním z nejdůležitějších parametrů velikost koupelny, do které má být vana instalována. Výhoda asymetrických van je především v jejich využití i do menších prostor nebo atypických míst. „Velikost a tvar vany doporučuji konzultovat s odborníkem, který navrhne funkční řešení tak, aby vana nezabírala zbytečně moc místa, přesto ale splňovala nároky na příjemnou relaxaci,“ komentuje Felkl a pokračuje: „Trendy záležitostí jsou například ergonomicky tvarované vany, které nabízejí komfort v podobě podpory pro bederní páteř. U rohových van je zase velmi příjemné vnitřní sedátko, které oceníte nejen při relaxaci, ale i jako odkládací plochu. Obecně doporučuji nevybírat vanu podle vzhledu, ale podle funkčnosti. Ty nejtrendovější designové vany bývají totiž často velmi nepohodlné.“ Sázkou na jistotu jsou samozřejmě klasické obdélníkové vany, u kterých se při nákupu vyplatí vybrat tu s nejširším dnem, pro případné pohodlné sprchování. 

 

Kompromis se sprchováním

Zvažujete-li, zda umístit do menšího prostoru vanu nebo sprchový kout, dilema vám vyřeší tzv. vanové zástěny. Vypadají elegantně, jsou praktické a navíc vám umožní pohodlné sprchování. „Zástěnu je možné instalovat na každou vanu, včetně těch rohových. Při nákupu věnujte pozornost jejím rozměrům, aby byla ideální k  výšce vaší postavy,“ doporučuje Felkl.  

 

Přívod vody

Požitek z koupání nezáleží jen na tvaru a materiálu vany, ale také na umístění přívodu vody. Rozhodující je přitom funkčnost a bezpečnost. „Například pokud si s partnerem rádi dopřáváte koupele ve dvou, pak je praktická nástěnná baterie, tedy instalovaná nad středem vany tak, aby nikoho netlačila do zad nebo jinak nepřekážela. Jestliže máte doma malé děti, které ve vaně snadno zavrávorají, ideálním řešením je napouštění tzv. přepadem. Jde o moderní a velmi efektní vychytávku, kdy vodovodní baterie nikde nepřekáží,“ dodává Felkl.

 

Aby vana neklouzala

Koupelnové doplňky, ať už pro bezpečnost nebo pro vyšší komfort relaxace, jsou bezesporu dobrou investicí. Především s tzv. technologií antislip. „Antislipová, tedy protiskluzová úprava, je vhodná především do rodin s malými dětmi nebo seniory. Může být vybroušena přímo do materiálu vany, možné je ale i dokoupení nalepovacích pásek. U nich však může dojít k poškození nebo odlepení,“ uzavírá Miloslav Felkl.

Inspirace a tipy