[ ↓ k navigaci ↓ ]

Alena Blažejovská

P1220555 (1) P1220557 (1) P1220559 (1) P1220560 (1) P1220562 (1)
Blažejová 1a Blažejová 1b Blažejová 2 Blažejová 3 Blažejová 4 Blažejová 5a Blažejová 5b xx xx2

Co chci změnit a proč

Když jsem v tomto bytě vyrůstala se svými rodiči, vždycky jsem si přála, aby se celá paneláková koupelna proměnila ve vykachličkovaný bazén, odkud by se přes jeho vysoký okraj dveřmi vystoupilo rovnou do pokoje s pískem a rostlinami. Dnes, už dospělá, bydlím v tomto bytě opět - rodiče mezitím zemřeli. Ale koupelnové skříňky ze 60. let zůstaly. Uznávám, že funkčně je vše dobře rozvrženo, vítám i dvoje dveře - kvůli větrání a možnosti dostat se do kuchyně a na balkon nejen přes obývák. Mám ráda otevřené prostory. Vlastně si nepřeji měnit dispozice koupelny. Ale velice potřebuji změnit jejího ducha. V obýváku pravidelně já nebo dcera meditujeme, věnujeme se buddhismu. Proto může být užitečné procházet přes koupelnu a nerušit. Přála bych si ale vnést východní "spirit" - vzdušnost, klid, prožitek prostoru - i do této malé koupelny - asi pomocí bílé barvy a dřeva, přírodních materiálů, čistých, jasných linií, zrcadel. Zdá se mi, že sortiment Jiky by to umožnil. Aby koupelna vypadala moderně, ale přitom nadčasově.

Co mě nejvíc štve

Koupelna funguje, ale nemá "svou tvář", není příjemné v ní pobývat. Přestože je v ní vana, kterou bych rozhodně chtěla zachovat, místnost neláká k pobytí a relaxaci. Chybí zde soulad - a to člověka ruší.

Vybráno k proměně

Vaše současná koupelna opravdu moc k meditaci nevybízí. Ale ducha má, je to právě ten duch 60. let. Některé kousky z těchto let jsou v současné době už považovány za historické unikáty, ale nemyslím, že by Vaše vybaveni k tomu patřilo. I když ty plastové skříňky ... Dispozičně zde skutečně nelze příliš řešit, když největší část koupelny zabírá komunikace. Budiž, provozně Vám to takto vyhovuje, ale přeci jen bych tam udělal nějaké změny. Nejvíc mi vadí ten radiátor. Mohl by se dát alespoň na bok, aby se uvolnilo místo pro pračku a kolem umyvadla (verze 1) nebo lépe na protější stranu. Tam by tolik nepřekážel a vyhříval by vám župany nad ním (verze 2, zpracovaná i do perpektiv). Nejčistší by však bylo schovat topeni do podlahy. Ráda byste spirituální prostor, ten by však měl být velmi puristický, nejlépe zbavený (alespoň pohledově) všech civilizačních vymoženosti. Pak bych se zbavil rád i té pračky a kosmetické potřeby v plastových nádobkách musí také pryč. Nechal bych jen kamennou káď a ze zdi vyvěrající pramének křišťálové vody. Hmmm, pojďme zpátky na zem. Pračka zůstává (prozatím) a místo antikvariátních regálů dávám nábytkovou sestavou Cubito, všechny lahvičky, skleničky a tuby jsem Vám schoval do skříněk a jen na zkoušku jsem obložil část koupelny keramickými dlaždice se stejným dekorem dřeva. V jedné ilustraci máte oproti tmavému wenge na ukázku i světlé dřevo fino. Východní spirit můžete navodit ještě promyšleným osvětlením, drobnou dekorací, vůní a uklidňující zvukovou kulisou v pozadí.

MICHAL JANKŮ, designér

Komentáře

  • Alena Blažejovská 23:22 23.08.2011 +

    Poděkování

    Jejda, děkuji moc! Píši zatím jen tak z prvního radostného překvapení, líbí se mi to! Všechno si pečlivě prostuduji a nechám projít hlavou.

  • Alena Blažejovská 16:28 24.08.2011 +

    Druhý pohled

    Na druhý pohled se mi to líbí ještě víc. Asi platí, co jsem četla v katalogu, že Cubito se člověku líbí tím víc, čím déle se na ně dívá :) A začínám přemýšlet o přizpůsobení zbytku bytu (určitě WC a možná i kuchyně) návrhu s tmavým dekorem wenge. Je elegantní a připomíná exotická dřeva. V předsíni jsou ovšem bílé skříně s lemováním ze světlého dřeva - ale všechno nemusí být stejné, nebo ano? A světle šedý omyvatelný nátěr na zbylé stěny...Perfektně jste trefil květinový dekor na sklech, přesně toto ladění mají moje pokoje. Bez toho by to bylo strohé. Takže opět děkuji, i na druhý pohled.


[ ↑ k obsahu ↑ ]
[ ↑ k obsahu ↑ ]