Moje nová koupelna

Moje nová koupelna

Odpovědi na následující otázky vám možná dobře poslouží jako vodítko, jak by vaše koupelna měla vypadat, aby naplnila šechna vaše přání a očekávání.

Jak na to?

1 Kolik lidí bude koupelnu používat?
2 Jsou v domácnosti děti?
3 Budou koupelnu užívat starší nebo pohybově handicapovaní lidé?
4 Kdo bude koupelnu uklízet?
5 Je koupelna dostatečně prostorná, nebo jí schází potřebné rozměry?

A nezapomeňte: I ta nejmenší koupelna se díky značce Jika docela snadno promění v oázu klidu a relaxace. Výběr koupelny bývá většinou rozhodnutím na několik desítek let, mnohdy dokonce na celý život. Zatímco styl ložnice či obýváku můžete obměnit během několika hodin, zásadní změna koupelny či toalety se neobejde bez poměrně pracných stavebních zásahů. Dříve než se tedy do takových prací pustíte, ať již budete vybavovat svou zcela novou koupelnu nebo rekonstruovat původní, měli byste si dobře promyslet, co od ní vlastně požadujete a jak ji budete užívat. Teprve poté se pusťte do výběru keramiky, nábytku, baterií a dalších doplňků, dumejte nad nejlepšími tvary a barevnými odstíny.

Vana nebo sprchový kout?

Zatímco před nedávnem bylo takřka nemyslitelné, aby tradiční koupelna postrádala vanu, dnes se při plánování přemýšlí především prakticky, a o vybavení rozhoduje užitná plocha. Pokud je místnost dostatečně velká, pak by pohodlná, prostorná, třeba i masážní vana rozhodně neměla chybět. Vždyť kde jinde se dá tak nádherně snít, odpočívat či hledat inspiraci? Nic naplat, vana byla a stále je přece jenom královnou koupelen! Ovšem při šetření každým centimetrem či s ohledem na bezpečí starších lidi je moderní sprchový kout se sedátkem mnohem pohodlnější variantou. I při nadstandardních rozměrech uspoří množství místa, které můžete využít například k instalaci hygienického bidetu nebo druhého umyvadla, díky kterému nebude početnější rodina stát před koupelnou každé ráno fronty. Ať již se rozhodnete jakkoliv, pro obě varianty Jika nabízí hned několik možností řešení. Zásadní novinkou roku 2008 jsou sprchové kouty a jednodílné či dvoudílné vanové zástěny. Můžete se rozhodnout mezi čirým sklem a módním květinovým dekorem na výplních, který souzní s designovou řadou Cubito, ale obohatí jakoukoliv koupelnu.

Klozet v koupelně?

Umístění klozetu v samostatné místnosti WC nebo v koupelně bývá dalším stěžejním rozhodnutím při dispozičním řešení nové koupelny. Obě varianty mají své klady i zápory. Pokud upustíte od samostatného klozetu s malým umývátkem v miniaturní místnosti a umístíte ho přímo v koupelně, celek bude působit prostorněji a vzletněji. Navíc získáte cenný prostor například pro umístění bidetu nebo vany. Samozřejmostí každé novostavby i rekonstrukce je dobré odvětrání koupelny, takže nic tomuto řešení nebrání. Samostatný klozet naopak umožní jeho použití kýmkoliv v domácnosti, i když koupelnu momentálně „obývá“ jiný člen rodiny.

Umíte si vybrat?

Koupelnové sety JIKA nabízejí různé typy klozetů – kombinační, takzvanou italskou verzi stojícího klozetu nebo závěsnou variantu. Na první pohled viditelné rozdíly ovšem nespočívají pouze v jejich vzhledu, ale také v různých nárocích na místo a způsob připojení kanalizace, případně na nosnost obvodových stěn. U novostaveb, kde je možné splachovací nádržku vložit do niky masivní stěny, dojde použitím závěsné nebo italské verze klozetu k úspoře místa v koupelně. Ideálním řešením pro rekonstrukce omezených prostorů koupelen a záchodů v panelových bytech jsou podomítkové moduly pro závěsné klozety. Jsou určeny především tam, kde šachtou procházejí všechna nezbytná potrubí. Díky nastavitelným bočním úchytům se dají uzpůsobit prostorům v šířce od 800 do 1100 mm. A usednout se nemusí bát ani urostlý pán domu – nosnost je 400 kg! Rovněž výšku klozetu lze nastavit podle individuálních potřeb.

Kombinační klozet s keramickou splachovací nádržkou navíc nejlépe umožní rozehrát design každého setu. Jeho další výhodou je univerzální způsob připojení odpadu a snadná přístupnost splachovacího mechanismu. Stojící, takzvaná italská verze klozetu je přisazena přímo ke stěně koupelny, ve které je zabudovaná splachovací nádržka. Vzhledem k upevnění v podlaze však tento elegantní klozet neklade zvýšené nároky na statiku stěny. Závěsný klozet naopak vyžaduje dostatečně nosnou stěnu a nelze jej připojit na svislý odpad, což je nutné zohlednit již před započetím stavebních prací. Jeho vzhled je ale maximálně čistý a jeho okolí se velmi snadno udržuje v čistotě. U novostaveb, kde je možné splachovací nádržku vložit do niky masivní stěny, dojde použitím závěsné nebo italské verze klozetu k úspoře místa v koupelně. Například u panelových domů je ale potřeba dbát na nosnost stěn, popř. použít finančně náročnější vestavné nádržky určené speciálně do bytových jader.

K čemu bidet?

Praktický a užitečný bidet konečně prožívá oprávněnou renesanci, přestává být zbytečným symbolem luxusu. Při pravidelném používání po toaletě bidet výrazně zvyšuje hygienu i zdraví svých uživatelů, prakticky ale může posloužit také pro opláchnutí nohou nebo tlapek vašich zvířecích miláčků.

Inspirace a tipy