Inspirace a tipy

JIKA radí, jak na úklid koupelny

Koupelna si žádá naši pravidelnou péči a údržbu, aby byla nejen příjemným prostředím pro oko, ale také aby dostála nejvyšším hygienickým nárokům. Její úklid ale má svá specifika.

Kvůli vyšší vlhkosti může být koupelna náchylná ke vzniku plísní a potýkáme se zde s vodním kamenem nebo větší koncentrací bakterií. Jak si tedy s úklidem poradit tak, aby byl efektivní a abychom zároveň nepoškodili koupelnové vybavení?

Stejně jako v ostatních místnostech platí i při úklidu jednoduchý princip „od shora dolů“. To znamená, že byste měli začít s úklidem od nejvrchnějších poliček, přes sanitu, až po podlahy. Zamezíte tak tomu, že si úklidem horních ploch zaneřádíte již vyčištěné spodní prostory. Zároveň byste se při úklidu koupelny měli vyvarovat používání agresivních čisticích prostředků, které by mohly poškodit vybavení.

JAK NA KOUPELNOVÝ NÁBYTEK?

Koupelnový nábytek byl navržen tak, aby dokázal odolat větší vzdušné vlhkosti. To ale neznamená, že by byl voděodolný. Tedy byste na něm nikdy neměli nechávat dlouho ležet vodu a pokud jej namočíte, měli byste jej ideálně ihned utřít do sucha. To platí i během úklidu. „Na nábytek byste vždy měli používat jemný hadřík a ideálně čistou vodu nebo jemný čisticí prostředek. Vlhkým hadříkem nábytek očistěte a následně jej nezapomeňte utřít do sucha tak, aby na něm nezůstala voda,“ vysvětluje Iva Šedivá, vedoucí komunikace společnosti Laufen CZ, pod níž spadá i česká značka JIKA.

ZRCADLA BEZ REZAVÝCH OKRAJŮ

Stejně jako u nábytku, je potřeba i zrcadla vždy utřít dosucha, a to především jejich hrany. Možná vás to překvapí, ale právě čisticí přípravek nebo voda, která steče na hrany zrcadla a vy ji neotřete, způsobí korozi. Na zrcadle tak zůstávají nevzhledné tmavé fleky, které se mohou rozrůstat a snižovat funkci zrcadla.

BATERIE A VODNÍ KÁMEN

Aby vám baterie vydržely dlouho hezké, a především aby dlouho sloužily, je potřeba pravidelná péče. Díky tomu totiž předejdete situaci, kdy se na baterii vytvoří velký nános vodního kamene. „Ideální je věnovat bateriím péči alespoň jednou týdně. Ale pozor, důležitá je správná péče. Na baterie byste nikdy neměly používat abrazivní čisticí prostředky a nikdy byste neměli přípravek nanášet přímo na baterii, a to ani v případě velmi jemných prostředků. Nejlepší je postupovat tak, že přípravek nastříkáte na hadřík, baterii lehce očistíte a následně usušíte,“ upozorňuje Iva Šedivá. Pokud byste totiž přípravek nastříkali přímo na baterii, může proniknout pod páku, kde je umístěna kartuše, zde krystalizovat a způsobit tuhý chod nastavení průtoku a teploty vody. Životnost baterií pak můžete podpořit i tím, že je po každém použití utřete do sucha.

SANITÁRNÍ KERAMIKA – ČISTÁ UMYVADLA A TOALETY

Stejně jako v případě dalšího koupelnového vybavení, ani v případě keramiky byste neměli při úklidu sáhnout po abrazivních čisticích prostředcích. Při jejich dlouhodobém používání by totiž mohlo dojít ke ztrátě lesku sanitární keramiky a v případě, že máte výrobky se speciální povrchovou úpravou, která například odpuzuje vodu a tím zabraňuje usazování vodního kamene a nečistot, byste mohli tuto povrchovou úpravu narušit.

V případě toalet byste měli vynechat jakékoliv přípravky, které obsahují chlór, protože narušují povrch mísy a následně zde dochází k nežádoucímu usazování močoviny. Mísu byste ale neměli nechávat vystavenou ani dlouhodobému působení jemnějších WC gelů, aby nedošlo k porušení povrchu. Působit by měly maximálně po dobu 10 minut. Důležité je také během této doby toaletu nezavírat. Výpary z těchto prostředků totiž mohou při dlouhodobém působení zapříčinit korozi upevňovacích šroubů.

Pro všechny z nás je navíc důležité jistě i estetické hledisko. Proto agresivní přípravky nepoužívejte ani na sedátko – mohlo by totiž jejich vlivem změnit barvu a v horším případě také zkrátíte jeho životnost.