Inspirace a tipy

Pět tipů pro úspěšnou renovaci koupelny

Čeká vás proměna staré koupelny v novou? Česká značka JIKA pro vás má 5 tipů, na co při renovaci nezapomenout, abyste dosáhli perfektního výsledku a koupelna vám dobře sloužila dlouhé roky.

1. NÁVRH A DŮKLADNÉ PLÁNOVÁNÍ V HLAVNÍ ROLI

První a velmi důležitý krok je plán. Než se pustíte do demolice a nákupu nového vybavení, měli byste si důkladně rozvrhnout, jak bude vaše koupelna vypadat – a to nejen z hlediska designu, ale také funkčnosti a rozvržení vybavení. Vašim cílem by mělo být dosáhnout nejoptimálnější varianty, která bude respektovat prostor i dispoziční řešení koupelny tak, abyste je efektivně využili. Současně bude v souladu s technickými možnostmi a bude co nejvíce odrážet vaše potřeby a preference.

Pokud do koupelny plánujete umístit také spotřebiče, jako jsou pračka a sušička, neměli byste na ně zapomínat už v samotném návrhu.

2. SÁZKA NA KVALITU MATERIÁLŮ A VYBAVENÍ

Výběr správných materiálů a vybavení je zásadní. Kvalitní výrobky vám budou sloužit dlouhá léta, a vyhnete se tak jejich časté výměně i investici do nových. Vhodně zvolené materiály navíc mohou šetřit i váš čas – například u sanitární keramiky nebo sprchových koutů totiž mohou zjednodušovat údržbu a zvyšovat hygienickou úroveň v koupelně. „Veškeré vybavení, které do koupelny zvolíte, by mělo vyhovovat specifickým nárokům této místnosti. Je třeba zde počítat s vyšší vzdušnou vlhkostí a z důvodu častého pravidelného využívání také s tím, že je vybavení více mechanicky namáháno,“ vysvětluje Iva Šedivá, vedoucí marketingové komunikace společnosti Laufen CZ, pod níž spadá i česká značka JIKA.

Zaměřit se přitom můžete i na technologie, které jsou v případě jednotlivých komponent využívány. „V koupelnovém sortimentu panuje jasný trend, který jde směrem k šetrnosti a udržitelnosti. Moderní technologie jsou ve vysoké míře využívány pro dosažení úspory vody i energií. Zároveň jsou však využívány i pro dosažení vysokého stupně hygieny v koupelně a zvýšení uživatelského komfortu,“ doplňuje Iva Šedivá. Příkladem jsou termostatické baterie pro maximální pohodlí nebo baterie s perlátory s omezovačem průtoku vody, které značně šetří spotřebu.

Tip značky JIKA

Baterie Mio Style jsou letošní novinkou značky JIKA. Kromě elegantního designu nadchnou také moderními technologiemi, které přispívají k udržitelnosti. Baterie disponují funkcí Cold Start, díky které každý den pomáhají omezit zbytečnému plýtvání energií. Benefitem je stejně jako v případě všech baterií JIKA také kvalitní provedení – použití kvalitních materiálů, perlátorů i keramických kartuší.

3. SPRÁVNĚ SI ROZVRHNĚTE STAVEBNÍ PRÁCE

Na základě vašeho návrhu si rozplánujte stavební práce tak, aby na sebe jednotlivé kroky navazovaly a nevznikaly vám zbytečné prodlevy. Postup ideálně konzultujte s odborníky, kteří mají dostatek zkušeností, hlubší vhled a dokáží vám kvalifikovaně poradit. Pokud už se pouštíte do větších úprav, stojí pak za zvážení využití podomítkových řešení, a to nejen v případě toalet, ale také baterií. Díky tomu, že vše schováte za stěnu, ušetříte prostor a zároveň dosáhnete i moderního a nadčasové designu vaší koupelny. Podomítkové moduly jsou dnes už dostupné v různých provedeních, což umožňuje vybrat přesně ten, který je nejvhodnější podle typu stěn, do kterých je plánujete instalovat.

Tip značky JIKA

Značka JIKA ve svém sortimentu nabízí podomítkové moduly pro instalaci závěsných toalet. K dispozici jsou rámové i bezrámové konstrukce, podomítkové moduly jsou vhodné pro instalaci do zdi i do sádrokartonu. Všechny moduly se vyznačují kvalitou provedení i vysokou nosností.

4. ÚČINNÁ VENTILACE

Koupelna je charakteristická zvýšenou vzdušnou vlhkostí. Ventilace by proto měla být jedním z bodů, na který se při renovaci staré koupelny zaměřit. Dobré odvětrávání může pomoci předcházet vzniku různých plísní, které nejen že jsou nepříjemnou estetickou vadou, ale mohou představovat i zdravotní rizika. Správné odvětrávání navíc přispívá k ochraně koupelnového vybavení, a to od podlahy po strop.

5. PŘÍJEMNÝ DESIGN BEZ RUŠIVÝCH PRVKŮ

Celkový design koupelny je neméně důležitý. Abyste se zde cítili dobře a uvolněně, měla by se vám koupelna líbit a odpovídat vašemu vkusu a stylu. Ujasněte si proto, jaký styl se vám líbí a jaká máte očekávání. Podle toho zvolte vybavení tak, aby spolu současně ladilo a vytvářelo vizuálně ucelený prostor.

Tip značky JIKA

Koupelnový nábytek Mio-N značky JIKA vás nadchne nadčasovým elegantním designem a zároveň také velkou variabilitou. Skříňky pod umyvadlo doplňují i závěsné skříňky, a vy tak můžete využít kombinaci přesně na míru své koupelně. Dostatečný úložný prostor pomůže ukrýt všechny předměty, které nemusí být na očích.