setrit-s-vodou-je-in

Šetřit s vodou je „in“

Voda. Používáme ji denně. K pití, k vaření, praní, osobní hygieně, splachování. Automaticky počítáme s tím, že stačí otočit kohoutkem a máme jí, co hrdlo ráčí. Nad jejím nedostatkem nebo potřebou šetřit tak mnohdy zauvažujeme jen 22. března, na nějž připadá mezinárodní den vody.

Jenže to je málo. Přestože si to mnohdy neuvědomujeme, voda je vyčerpatelný zdroj. Proto bychom se s ní měli naučit dobře hospodařit. Díky úsporným vodovodním bateriím, sprchovým hlavicím či toaletám se sníženou potřebou vody na splachování, lze ročně uspořit až tisíce litrů vody. To prospěje životnímu prostředí, ale projeví se to i na obsahu peněženky. 

Na osobní hygienu a splachování připadne až 70 % denní spotřeby domácnosti. S úsporami se proto vyplatí začít v koupelně. Stačí upravit několik základních návyků a zamyslet se také nad koupelnovým vybavením. 

Drobnosti mohou zachránit velké peníze

Za vysokou spotřebu vody v koupelně mohou v první řadě naše zvyky. Rádi se koupeme v plně napuštěné vaně, necháváme téct vodu při čištění zubů, muži pak i při holení…? Stačí nahradit vanu sprchou a zavřít kohoutek a úspory mohou jít do tisícovek litrů vody.
Druhým faktorem, jenž se významně podílí na tom, kolik vody proteče v koupelně odpadem, je její vybavení a také jeho technický stav.  Protékající toaleta či kapající kohoutek je doslova černou dírou na peníze. Za promrhané litry vody může i staré vybavení – kohoutková baterie, neúsporná sprchová hlava nebo toaleta se splachováním na 9 litrů vody…Výměna podobných koupelnových „dinosaurů“ přitom nemusí být nákladná a ročně přinese úsporu tisíců litrů vody. 

Baterie, toaleta, sprchová hlava

V případě baterie rozhodně sáhněte po pákové. Vodu díky ní pustíte i zavřete jediným pohybem. Skvělou volbou je i bezdotyková baterie, například JIKA Sensor Inox, jež disponuje řízeným průtokem 6 litrů za minutu. Díky perlátoru, jímž je vybavena, se vypouštěná voda promísí se vzduchem, a tak nabude na objemu. K umytí rukou jí tak stačí jen malé množství. Ke spuštění vody stačí pouze vložit ruce před sensor, což ocení rodiče malých dětí nebo lidé se zhoršenou motorikou. Vzhledem k tomu, že na baterii lze přednastavit teplotu vody, minimalizuje se riziko opaření a navíc se snižuje spotřeba energie nutná k jejímu ohřevu. 

U toalet je dnes už standardem duální splachování – tedy možnost rozlišit tzv. malé a velké spláchnutí. K posledním novinkám patří toalety umožňující splach ve velmi úsporném režimu, jež potřebují jen 3 / 4,5 litru. V sortimentu JIKA zaujme například klozet Deep by JIKA. Je k dispozici ve třech podobách – jako samostatně stojící, závěsný i klasický kombiklozet. Toalety zaujmou hranatějším tvarem, avšak s oblinami místo rohů. V koupelně tak nepůsobí rušivě, harmonicky doplňují umyvadla a nábytkovou řadu Deep by JIKA, lze je však bezpečně odlišit od jiných řad toalet.

 

I při sprchování si lze užít vody, a přitom zbytečně neplýtvat, a to i v případě oblíbených talířových sprchových hlav. Příkladem je teleskopický sprchový sloup JIKA LYRA, jenž umožňuje posun až o 40 cm, takže potěší i čahouny.  Sprcha je vybavena talířovou hlavou a ruční sprchou a jednoduše a snadno ji lze přepnout. Talířová hlavice poskytne skutečně luxusní pocit ze sprchování. Rozměrná hlavice je koncipována tak, aby evokovala déšť a nabídla příjemný pocit klidu a uvolnění. Spotřeby vody se ale není třeba bát – hlavici lze pořídit s průtokem pouhých 9 litrů za minutu.